اسپور چیست؟

اسپور

 هنگامی که شرایط محیط نا مساعد گردد و منبع کربن یا ازت یا هردو کم شده یا کاملا ً از بین برود ،اسپور ساخته می شود .  در محیط رشد باکتری این مرحله به چشم می خورد.مرحله تشکیل اسپوربعد از فازلگاریتمی یعنی در فاز رشد میباشد.اسپور ها به طور کلی به دو صورت اند: اندوسپور و اگزوسپور

اگر سلول در درون خودش تولید اسپور کرد=)اندوسپور

اگر اگر سلول اطراف اسپور تجزیه شود و روی سلول فرار بگیرد=) اگزوسپور

آندوسپورهای (هاگهای) باکتریایی ، ساختارهای کروی و یا بیضی شکل کوچکی هستند که نسبت به دمای بالا ، تشعشع و وجود مواد شیمیایی از قبیل ضد عفونی کننده ها بسیار مقاوم هستند . هاگها به شکل درون سلولی توسط برخی از باسیلها تولید می شوند به همین دلیل به به آنها آندوسپور می گویند. آندوسپورها از سلولهای مولد کوچکترند و مشخصات متقاوتی دارند که قابل توجه تر از همه مقاومت زیاد آنها نسبت به شرایط نامساعد است .اسپور در درون سلول به سه صورتsub terminal وcentral,terminal  دیده میشود.

هاگ بخشی ازچرخه زندگی بعضی از جنسها باکتریها می باشد و در واقع هاگ یک مرحله خفته یا غیر فعال از زندگی باکتری است . هاگزایی در باکتریها بر خلاف آنچه در بعضی گیاهان عالی دیده می شود ، نوعی تکثیر تولید مثلی نیست. زیرا هر باکتری فقط یک هاگ تولید می کند و هر هاگ به نوبه خود به یک سلول رویشی (باکتری فعال) تبدیل می شود. بنابراین در گونه های مولد هاگ مانند سایر گونه های باکتریایی تکثیر از طریق تقسیم دوتایی باکتری انجام می شود.

وجود هاگ در کشت باکتریها برای تشخیص و تفکیک آنها اهمیت دارد ، زیرا تشکیل هاگ اساسا محدود با باکتریهای گرم مثبت میله ای شکل در دو جنس باسیلوسها و کلستریدیومها است .

اندازه و محل قرار گرفتن هاگ در داخل باکتری نیز برای تشخیص ارگانیسمها اهمیت دارد مثلا هاگها

می توانند در مرکز ، نزدیک به انتها و یا در انتهای یاخته قرار بگیرد. قطر هاگ می تواند بزرگتر و یا کوچکتر از خود باکتری باشد . اگرهاگ قطر بیشتری نسبت به یاخته رویشی داشته باشد موجب تورم

یا بزرگی و تغییر شکل باکتری می شود.

تعدادی از باسیلهای هاگزا از عوامل مولد بیماری هستند . کلستریدیومهای بی هوازی از مشهورترین آنها هستند. کلستریدیوم بوتولینوم موجب مسمومیت غذایی (بوتولیسم) کشنده می شود. کلستریدیوم پرفرنجنز مولد قانقاریای گازی (شاربن علامتی) و کستریدیوم تتانی مولد کزاز(تتانوس) است . تمام این کلستریدیومهای اسپورزا اگزوتوکسینهای (سم خارجی)قوی تولید می کنند که اغلب کشنده هستند.قویترین اگزوتوکسین توسط کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. مصرف مقدار بسیار کم از ماده غدایی دارای سم بوتولیسم معمولا موجب مرگ می شود. یک شیشه کوچک نوشابه حاوی سم بوتولیسم برای کشتن تمام مردم کره زمین کافی است.مقاوت اسپور در برابر گرما تا اندازه ای به علت نبودن آب آزاد یا اب زدایی از پروتوپلاست و زیاد بودن مقدار اسید دی پیکولونیک به صورت دی پیکولینات کلسیم ( 5 تا 15 درصد وزن خشک اسپور ) است . این ماده از طریق بیوسنتز لیزین ساخته می شود. به روشی که هنوز کاملا ً مشخص نشده است . این خواص در پایدار ماندن آنزیم های اسپور در برابر گرما تأثیر دارد .   

جوانه زدن در اسپور ها

فعال شدن: هنگامی که اسپور در جایی قرار میگیرد که از لحاظ مواد غذایی مناسب است جوانه زنی نمیکند زیرا قبل از جوانه زنی  حتما باید پوشش اسپور به دلایلی مثل شوک الکتریکی- گرما- اسید و... سختی خود را از دست بدهد.

 

 اغاز جوانه زنی:اسپور فعال شده چون دارای گیرنده های خاصی میباشد می تواند به سرعت تجزیه  لایه های سخت و پپتیدو گلیکانی را شروع کند مثلا گیرنده حساس به الانین  هنگامی که ان را دریافت  میکند باعث فعال شدن انزیمی میشود که لایه های سخت را تجزیه میکند.

رشد فراتر:تجزیه شدن لایه هایی مثل cortext و لایه های خارجی موجب بیرون امدن سلول رویشی تازه با پروتو پلاست اسپوری میشود.در هنگام خروج مرحله بیوسنتز و سر انجام تقسیم سلولی صورت میپذیرد.

/ 5 نظر / 11658 بازدید
AS

به به چه مطلب جالبی[خمیازه]

ابوذر کریمی جعفری

ممنون داداش![نیشخند]

ma.as

چه دانشجوی فعالی.......ایول...مرسی..[لبخند]

پريسا

مرسي از كمكتون چند تا موضوع براي پايان نامه ميكروبيولوژي هم بگي عالي ميشه يا چند تا منبع تا خودمون سرچ كنيم با موضوع هاى باليني مرسي

مریم

ممنون